Yaz aylarında Hipertansiyon

Yüksek Tansiyon Hastalarının Yazın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yüksek tansiyonun bir diğer adı hipertansiyon dur, bu hastalığın kısaca tanımı yapılacak olursa, kanın kalp tarafından pompalandığı sırada oluşan yüksek basınca yüksek tansiyon denir. Ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalık, her 10 bireyden 4 ünde görülebilmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler, hayatlarını bu hastalığa göre ayarlamak durumundadırlar, aksi halde kalıcı organ hasarından kalp krizine, görme kaybına ve birçok diğer yaşamsal faaliyetlerin kaybıyla karşı karşıya kalabilirler.

Yaz aylarında sıcaklığın artması nem oranın değişmesi vücudu olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir, ayrıca deniz mevsiminin gelmesi ile insanların sahilde daha çok vakit geçirmesi tansiyon hastalığına sahip kişilerde bu hastalığı dikkat edilmezse tetikleyen en önemli faktördür. Bu hastalığa sahip bireylerin dikkat etmeleri gereken ilk şey aşırı sıcak günlerde dışarı çıkmama ve güneş etkisinden olabildiğince uzaklaşmaktır. Yapılan bilimsel araştırmalar, hipertansiyona bağlı kalp krizi ve buna bağlı ölümlerin yaz aylarında diğer aylara nispeten daha fazla olduğudur, bunun nedeni bu hastalığa sahip kişilerin bu hastalığa uygun bir yaşama tarzını benimsememeleridir.

Yüksek Tansiyon Hastalığının Belirtileri

Yüksek tansiyona sahip bireylerin %45 i bu hastalığa yakalandıklarının farkında değillerdir, bu sebeple her insanın düzenli olarak tansiyonunu ehil yerlerde ölçtürmesi hastalığın teşhisi bakımından çok kıymetlidir. Ayrıca yüksek tansiyonun bazı belirtileri vardır;

  • Baş dönmesi
  • Çarpıntı
  • Terleme
  • Sık sık burun kanaması
  • Kulak uğultusu

Ayrıca yüksek tansiyon 50 yaş üstündeki gruplarda hiçbir neden bağlı olmadan ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Yaz Mevsiminde En Önemli Risk Grubu

Yüksek tansiyon Hastalarının yazın en çok etkilediği yaş grubu 50 yaş ve üzeri risk grubudur. Bu risk grubundaki kişiler yaz sıcaklığı ile beraber tansiyona bağlı olarak böbrek ve kalp fonksiyonlarında kayıplar yaşayabilirler. Hava sıcaklığının kan basıncını etkilemesi sonucu önemli sorunlara yol açan bu tansiyon, bazı önlemlerle risk oranı düşürmek mümkündür, bunlardan en önemlisi yeterli bir su alımı, ve güneş ve nem etkisinden uzak bir yaşam. Yazın en sıcak günlerinde baş ağrısı yaşayan tansiyon hastaları bu ağrıyı önemsemeleri gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir