Yaz Egzaması Nedir ?

Yaz egzaması yazın sık sık görülen, kimi zaman polenlerden, kimi zaman genetik faktörlerden, kimi zaman stres ve alerjiye bağlı sebeplerden ortaya çıkan bir dermatolojik hastalıktır. Yaz egzamasının tıp bilimindeki adı, atopik dermatitin. Atopik dermatittin en belirgin belirtileri deride döküntü, kabarma, sulanma kaşıntı, kuruma olarak söylenebilir.

Söz konusu hastalık genelde genetik olmakta birlikte çevresel faktörlerde hastalığı tetikleyebilmektedir. Bu hastalığa neden olan asıl sebep hala bilinmemekle birlikte, hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık çocuklukta ortaya çıkabilen ileriki yaşlarda da ilerleyebilen deride saçta veya muhtelif bölgelerde kaşıntıyı yol açabilen bir hastalıktır. Çocukluk dönemindeki evresine kuluçka dönemi de denilebilir.

Yaz Egzamasını İlerleten Alerjik Sebepler

Atopi alerjik demektir, bu sebeple bu tür egzamalarda adından da anlaşılacağı üzere, bazı alerjik maddelere cilt aşırı reaksiyon gösterir işte bu çoğu zaman atopik egzamadır, bu maddeler ise ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler, çiçek polenleri, hayvantüyleri, yumurta süt gibi hayvansal gıdalar, ev tozları, kuruyemiş çeşitleri olarak sıralanabilir.

Bu alerjiye yatkınlık durumu genetik olup bebeklik döneminde ortaya çıkar, alerjik reaksiyona meyilli olan bebeklerin, yaş ilerlemesine bağlı bu etkilerden uzaklaşsa da büyük bir kısmı bu alerji özelliğini ilerki yaşlarda da devam ettirir. Bu alerjik etki deride ütopi egzamasına neden olabilir. Bu bölge kaşınıp dökülüp enfeksiyona açık hale gelir.

Atopik Egzamasının Tedavisindeki Başlıca Yöntemler

Atopik egzamanın tam olarak iyileştirici bir tedavisi bulunmamaktadır, bu hastalığa meyilli kişilerin ilk önce vücutta alerji yaratan maddeleri tespit ederek bu maddelerden uzak durmaktır, yaz ve bahar aylarında yoğun polen bulunabilecek yerlerden mümkün olduğunca korunmaktır.

Atopik egzamanın tıp tedavisine gelince, bu hastalığın tedavisinde belirli ilaçlar ve kremler kullanılır. Bu ilaçların amacı ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonların yok edilmesi veya etkisinin azaltılmasıdır. Atopik dermatiti olan hastalarda ciltte bağışıklık sistemimin ait hücrelerin, iltihabi ve dolayısıyla enfeksiyonaaçık bir süreç vardır.

Bu sürecin yok edilmesi tedavinin en önemli basamağını oluşturmaktadır. Atopikdermatitli hastalarda tedavi için kullanılan ilaçlar genellikle çok bölgesel uygulanan ilaçlardır. Bu tip tedavide kullanılan ilaçlar kortizon içermektedir. Egzamanın olduğu bölgelere tatbik edilir. Bu ilaçlar kesinlikle hekimin uygun gördüğü durumlarda ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir