Yaz Gribi

Hastalıklar genellikle kış aylarına özgü gibi görülse de yaz aylarında hastalığa yakalanma oranı azımsanmayacak derecede fazladır. Bu tip hastalıklar, enfeksiyon, alerji, hava değişkenliğine bağlı olanlardır yaz gribi yazında ortaya çıkan mevsimsel virütik kaynaklı hastalıktır. Halk arasında yaz gribi diye nitelendirilen bu hastalığın bilimsel adı lejyoner hastalığıdır.

Lejyoner hastalığının belirtileri genellikle; şiddetli ateş, halsizlik, kas ağrıları ve öksürük, iştahsızlık, mide bulantısı gibi belirtilerle neden olur. Kış gribi ile benzer yönleri olsa da iki hastalığın arasında ki fark hastalığı neden olan bakterilerin farklı iki ayrı bakteri olmasıdır. Yaz gribi hastalığına neden olan bakterilerin yaşama alanı havalandırma ve klimadır, bunlar yoluyla insana bulaşan bakteriler bu hastalığa neden olur ve çoğalır. Hava yoluyla bulaşan bu hastalık kişinin bağışıklık sistemine yerleşir ve hasta eder.

Hastalığın Nedenleri ve Korunma Yolları

Yaz gribi hastalığının en büyük nedeni temizlenmeyen klima filtreleri, aşırı derecede klima ve havalandırmaya maruz kalma, tozlu havalara fazlaca maruz kalma. Bu hastalık uzun süre insanın yaşama kalitesini düşüreceğinden, yakalanma riskini en aza indirmek bazı önlemlerle mümkündür;

  •  Yaz aylarında bolca su içmek
  •  Klima ayarını çok soğuk derecelerde ayarlamak yerine ortalama 22-23 derecede bırakmak
  •  Havalandırma veya klimanın hava yönü zemine doğru değil tavana doğru ayarlanmak
  •  Klima havasına direk maruz kalacak şekilde uyumaktan sakınmak
  •  Klima filtreleri on günde bir temizlenmeli
  •  Klimanın gerekli bakımları ihmal edilmemeli

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalık tedavi edilirken ilk dikkat edilmesi gereken şey, klasik grip ilaçlarının bu hastalıkta kullanılmasının sakıncalı olduğudur. Halk arasında genellikle yapılan en büyük yanlışlardan biride kulaktan dolma bilgilerle kullanılan antibiyotiklerdir, bu hastalığa yakalanan kişilerin ilk yapacakları şey uzman bir hekime görülmektir. Bu hastalıkla ilgilenen uzmanlık alanı kulak burun boğaz doktorudur.

Hastalığa yakalanmaya meyilli kişilerin havuz ve toplu eğlence yerlerinden emin olmaları güvenilir yerlerde yüzmeleri gerekir. Aşırı terleyen ve güneşe maruz kalan kişilerde bu hastalık tehlikeli durumlara yol açacağından hastalığa yakalanan kişinin iyi bir dinlenme süreci geçirmesi gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir