Yaz nezlesi

Yaz nezlesi yaz aylarında sıkça görülen, alerjik yada virüs kaynaklı bir hastalıktır. Virüs kaynaklı yaz nezlesi alerjik kaynaklı nezleden daha çok rastlanılan bir durumdur. Genel kanının aksine yaz mevsiminde de virüs popülasyonu oldukça fazladır, bu aylarda 200 farklı türden virüs yaz nezlesine neden olur. Yaz nezlesi daha çok soğuk algınlığı veya grip ile karıştırılsa da bu hastalıklardan farklı bir hastalıktır.

Ayrıca yaz nezlesine neden olan virüsler kış nezlesine neden olan virüslerden daha farklıdır. Yapısal olarak rinovirüs adı verilen yaz nezlesi virüsleri her sene mutasyona uğrayarak popülasyonlarını devam ettirirler. Bu virüsler daha çok toplu ortamlarda, klima veya diğer soğutma cihazlarında daha hızlı yayılırlar.

Yaz Nezlesinin Belirtileri Nelerdir ?

Yaz nezlesinin belirtileri daha çok grip ve soğuk algınlığına benzer şekilde ortaya çıkan semptomlardır. Yaz nezlesinin nedenlerinden biri alerjik rinit olarak adlandırılan hastalıktır, bu hastalığı açıklamak gerekirse, alerjenlerin burunda bulunan mukoza tabakasına yapışarak burunda alerjik bir iltihap oluşturmasına yaz nezlesi ya da alerjik rinit denilir. Hapşırma, öksürme, ciltte kızarıklık, gözlerde sulanma en önemli belirtileri olmakla beraber, virüs kaynaklı yaz nezlesinde ise bu belirtilere ek olarak halsizlik baş ağrısı ve ateşte görülebilir.

Alerjik rinite bağlı nezleye yakalanan hastaların kendiliğinden iyileşme şansı çok düşüktür, bu tip hastaların mutlak suretle bir hekim tarafından ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde sürekli bir hapşırma durumu, gözlerde ağrı, burunda sürekli mukoza akıntısı mevsim boyu süregelecektir.

Yaz Nezlesinin Tedavisi

Yaz nezlesinin tedavisi ayrımı yapılırken, virüs kaynaklı yaz nezlesinin tedavisinde antibiyotik kullanımı bir etki etmeyecektir, bu hastalığın daha çok hafif ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir, ayrıca alınacak ufak önlemlerle bu hastalıktan korunma mümkündür, toplu yerlerde hijyene dikkat etme, klima havasına direk maruz kalmama, ayrıca hastalık sürecinde bol dinlenme ve bol su içerek toksinleri dışarı atma diğer tedavi yöntemidir.

Alerjik rinitte ise ilaç tedavisi olmadan iyileşme mümkün değildir, doktor tarafından verilecek spreyler, alerjenlerden uzak durma, hava akımlarına maruz kalmama, gibi yöntemlerde tedavinin diğer yönüdür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir