Yazın Görülen Göz Nezlesi

Yazın Görülen Göz Nezlesi ; Göz nezlesi her mevsim görülmekte olan bir hastalık olmakla birlikte yaz aylarında da rastlanabilen bir hastalıktır. Bu hastalık tıp literatüründe konjunktivit olarak bilinir. Göz nezlesinin sebebi alerjik olabileceği gibi başka etkenlerde yazın göz nezlesi vakalarını tetikleyebilir.

Alerjik göz nezlesi : Alerjik göz nezlesi mevsimsel görülen bahar ve yaz aylarında hava değişimine karşı, oluşan alerjenlere karşı gözün gösterdiği bir reaksiyondur. Bu tür göz nezleleri çoğunlukla bahar ya da yaz aylarında görülür. Kalıtsal bir durum olan bu alerji ilerki yaşlarda kendiliğinden kaybolabilse de bazı durumlarda erişkin yaşlarda bile yüzde yüz geçmeyebilir. Alerjik reaksiyonları tetikleyen bir diğer etmen güneşten gelen ultraviyole ışınlardır.

• Bulaşıcı göz nezlesi ise genelde deniz ve havuz mevsiminde salgın şeklinde ortaya çıkan, sağlığa uygunluk şartlarını sağlamayan yüzme alanlarından bulaşan bir hastalıktır.

• Mantar kaynaklı göz nezlesinin temelinde bitki ile temas neticesinde insan vücuduna bulaşan mantarlardan ileri gelir.

Yazın Görülen Göz Nezlesinin Belirtileri

Yazın görülen göz nezlesinin teşhisine yardımcı birtakım belirtiler vardır. Alerjik göz nezlesinde kaşıntı, yanma, batma gibi belirtiler vardır. Tozlu hava, güneş ışınları, ultraviyole ışınları bu belirtileri tetikler hastalığın yayılmasına neden olur. Mikrop kaynaklı göz belirtilerinde de gözde kaşıntı ve kızarıklık mevcuttur, bu tür kaşıntı ve kızarıklık bazen çok can sıkıcı bir şekilde sıklaşabilir, bu durumları tetikleyen faktörler tedavi edilmedikçe göz nezlesi kişide kaşıntı nedeniyle önemli sorunlar yaratabilir.

Yazın Görülen Göz Nezlesinin Tedavisi

Yazın görülen hastalığın tedavisinde genellikle iki üç yaklaşım vardır en sık kullanılan yaklaşımlardan biri hastaya neden olan alerjik durumların bertaraf edilmesidir. Güneş ışınlarından korunma, tozlu havalarda dışarı çıkmaktan sakınma, klima havasını direk teneffüs edilmemesi bu durumlardan bazılarıdır, medikal tedaviye gelince bu hastalığın tedavisinde en sık rastlanan tedavi kortizonlu göz damlası tedavisidir. Kortizonlu damla tedavisinde hasta yaklaşık bir ay içinde sağlığına kavuşmaktadır. Genç yaşlı her yaştan insanda sıklıkla görülen bu hastalık özellikle çocukluk çağlarında dikkat edilmesi, hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir